Dieta dhe shendeti wikipedia


Ky lloj orizi, me pak i njohur, perbehet nga fibra me permasa te medha dhe antioksidante.Gatuani drithera me qumesht per te marre proteinat ,ujin dhe fibrat ,nje vakt ky qe do te parandaloje mbingopjen tuaj gjate dites. Kthehuni ne ngjyrat e erreta Keni shkembyer orizin e bardhe me kafin, po rreth te ziut keni informacion?4-Te shkojme pas shalqinit Gjysma e cdo pjate ose mezeje duhet te kete shume ngjyra, qe duhet te jete nje kombinim fibrash dhe uji per t’u ngopur me me pak kalori.Gjate veres provoni te kenaqni dhembet tuaj me ujin qe permban shalqini.Mendoni sikur te merrni qiqra, fasule te zeza,fasule te bardha me njolla te zeza (lloji i fasules),thjerreza, bathe, fasule te kuqe (ne forme veshke), barbunja.Ato jane burime te shkelqyera te fibrave dhe ndihmojne ne parandalimin e semundjeve ,zbuluar nga studimet.Fasulet ,sidomos, jane nje ushqim shume i mire per mbajtjen e linjes se belit,sepse ato gjithashtu permbajne fibra, nje teresi karbohidratesh dhe nje mori antioksidantesh dhe lende ushqyese.Dy filxhane permbajne me pak se 100 kalori dhe afersisht gjysmen e sasise se rekomanduar te vitamines C.Celesi eshte se i duhet dhene prioritet tre komponenteve te njepasnjeshem per humbjen e peshes : proteinat, uji dhe fibrat.Lajmi i mire eshte se gjenden shume ushqime te shendetshme dhe kombinime vaktesh, te cilat mund t’u bejne te ndiheni te ngopur pa shkaktuar probleme me kalorite.Por perpara se te hani nga frigoriferi apo dollapi sigurohuni qe te pini nje gote uje te ftohte dhe te prisni 15 min.Kerkojini kamarierit te vendose gjysmen e gjelles kryesore ne nje mbajtese tjeter perpara se ju te shihni pjaten dhe do te kurseni kalori dhe yndyrna.6-Superat per ju Studimet kane treguar se njerezit qe hane superat (qofte edhe ato me shume pak kalori)ne dietat e tyre konsumojne me pak kalori gjate vaktit ushqimor.1-Zgjidhni dritherat e plota Per te ulur ndjesine e te ndjerit i ngopur zgjidhni 100 % kokrrat e plota sic eshte orizi kaf dhe qulli me drithera ,fibrat qe mbushin dritherat ndihmojne per te balancuar nivelin e sheqerit ne gjak .

Nese jeni ne nje restorant provoni supen me fibra dhe perime , per t’ju ndihmuar te hani me pak dhe t’i mbani duart larg shportes se bukes .Nga superat dhe comleket tek sallatat dhe sanduicet (me nje flete te holle buke) mundesite jane te pafundme!-Ju ka ndodhur ndonjehere qe te ndiheni te uritur gjate gjithe dites ?5-Te hame fasule te pjekura Bimet bishtajore sigurojne nje kombinimin perfekt te perberesve per te humbur peshe.Jeni duke kerkuar per ushqime me drithera qe te ngopin?